Training sessions

We have a number of coaches who train different disciplines. Take a look below at the different sessions.

You can email any of the coaches to find out more about times and availability and where they train.

Age GroupTraining Group Details
Under 11 yrs (U11)
School yrs 4&5
SAC Fundamental Academy – U11
Wednesday 5:30 – 6:30 and 6:30 – 7:30
More information and to join the waiting list: The Academy
Fareham Academy, Michael Coker – all ages, all events
Trains: Monday, Wednesday, Thursday and Sunday.
Michael trains in Fareham, Email michaelcoker3@gmail.com
Endurance – U11 to senior, James Mann
Trains: Tuesday, Thursday & Saturday
Email James: James.mann@me.com
U13
School Yrs 6&7
SAC Foundation Academy – U13
Wednesday 5:30 – 6:30 and 6:30 – 7:30
More information and to join the waiting list: The Academy
Fareham Academy, Michael Coker – all ages, all events.
Trains: Monday, Wednesday, Thursday and Sunday.
Michael trains in Fareham, Email michaelcoker3@gmail.com
Endurance – U11 to Senior, James Mann
Trains: Tuesday, Thursday & Saturday
Email James: James.mann@me.com
NPM Junior Endurance Group 13 -17 year olds athletes
Noel O’Dowd, Peter Haynes and Mike Chambers.
We coach from 400m up, in track, cross-country and road.
More information on the coaches page
Long distance Track, Road and Cross-Country, 1500m – Marathon, and Triathlon.  Noel O’Dowd
Age: 13 years to Masters
Trains: Tuesdays, Thursday and Saturday mornings.
Email: noel.odowd@icloud.com
Junior sprint group U13 and above
Peter Wareing, Lance Vinter & Gemma Saint
Trains: Tuesday, Thursday and Sunday.
Email Pete: p_wareing@sky.com
Jumps group – U13 to Masters, Tracey Jones and Jon Cooper
Trains: Tuesday & Thursday: More Information
Email Tracey: Tracey.h.jones@gmail.com
Pole vault – U13 to Masters, Derek Warn
Trains: Tuesday and Thursday
Email Derek: delwarn@hotmail.co.uk
Throws group – U13 to Senior
Dave Callaway Debbie Callaway
Trains: Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday & Saturday
Email Dave & Debbie: daveanddeb.c@virginmedia.com
U15
school yrs 8&9
All the above (EXCEPT the Academy) plus the groups below
Senior sprint & hurdles group – U15 to Senior
Katy Odell & Tim Odell
Trains: Monday, Thursday and Saturday.
Email: katy_odell@hotmail.com
Middle distance & endurance – U15 to Senior
Rod Lock
Trains: Tuesday, Thursday & Saturday
Email Rod: rodlock8@gmail.com
U17
School yrs 10&11
All the above U13/U15 groups +
Speed Endurance (200, 400,400h, 800) – U17 to Masters
Jon Tilt & Richard Millar
Trains: Tuesday, Thursday and Saturday
Email Jon: jon.tilt@gmail.com
Middle distance & Endurance – U17 to Masters
Peter Haynes, Noel O’Dowd & Tony Fern
Trains: Tuesday, Thursday & Saturday
Email Peter: pethay@btopenworld.com
Middle Distance Track & Road Endurance Events
Mike Chambers
Age: Under 17 to Senior
Trains: Tuesdays, Thursday and Saturday mornings.
Email: mike@running-stronger.com
Middle Distance & Endurance – U17 to Senior
Steve Phillips and Jim Davies
Trains: Monday, Wednesday & Saturday
Email Steve: Steve_Phillips_117@hotmail.com
Senior All the above U13/U15/U17 (unless stated otherwise) +
Endurance, Mirella Spalluto & Jon Ward
Trains: Tuesday, Thursday & Sunday
Email Mirella: c.spalluto@soton.ac.uk
Endurance, Ian Richardson
Trains: Tuesday & Thursday
Email: riccofit@ntlworld.com